Do rukou plastických chirurgů se svěřuje čím dál tím více lidí. Jak žen, tak mužů. V posledních letech se plastické operace staly dokonce takovým módním trendem a jsou mnohem více běžnější než v letech předchozích. Přirozená krása už prostě světu nevládne. Snad je to z části i tím, že jsou plastické operace více finančně dostupné. A kdo si je nemůže dovolit zaplatit jednorázově, je mu umožněno platit operaci na splátky. V tomto článku se podíváme na problematiku plastik a rozebereme si ty nejčastější zákroky.

Zvětšení rtů

Ano, mohlo by se zdát že to není úplně plastická chirurgie, ale rty lze zvětšit řadou zákroků a jedním z nich je například Lip Lift, který rozhodně operací je, oproti zákroku botox rtů, který se dělá ambulantně a je to jednoduchá procedura. Takže zpět k tématu. Asi nejběžnějším estetickým zákrokem je zvětšení rtů. To se provádí pomocí kyseliny hyaluronové nebo vlastního tuku (tzv. lipofilling). Je i mnoho jiných, revolučních metod, ale tyto dvě jsou nejpoužívanější.

Nejčastěji se rty vyplňují kyselinou hyaluronovou. Tento zákrok není tak úplně plastikou, protože není permanentní. Je to ovšem umělý zásah do vzhledu člověka a používání této metody je tak časté, že musí být zmíněna. Kyselina hyaluronová je tělu vlastní a proto pro vás nepředstavuje takovou zátěž. Výsledek je okamžitý a není třeba ani žádná zdlouhavá rekonvalescence. Kyselina se také do těla pomalu vstřebává, takže pokud byste náhodou zatoužili po svých přirozených rtech, stačí počkat. Na druhou stranu, není to natrvalo, takže musíte chodit na doplňování.

Vyplnění rtů vlastním tukem (lipofilling rtů) je na rozdíl od předchozího způsobu trvalé. Při tomto zákroku se odsaje malé množství tuku z oblasti břicha, stehen, hýždí nebo i z jiných částí těla jeho následné vstříknutí do rtu. Problém u této operace je delší doba rekonvalescence.

Plastika prsou

Na druhém místě v četnosti plastických operací je plastika prsou. Nejčastěji tedy zvětšení prsou. Spousta žen volí tento zákrok, aby si zvýšila sebevědomí. Některé na něj šetří i několik let, berou si půjčky a nebo volí platbu na splátky.

Pokud o zvětšení prsou uvažujete, podstupujte ho až po porodu a až vašemu dítěti budou více jak tři roky. Umělá prsa totiž nejsou vhodná pro kojení a po operaci je nutná dlouhá rekonvalescence, kdy nebudete moci zvedat nic těžkého. Proto by bylo dobré, aby bylo dítě samostatné.

Při této operaci se vám do těla voperují implantáty. Tuto operaci mohou podstoupit ženy až po devatenáctém roku věku, protože tehdy je dokončen vývoj mléčné žlázy. Do jednoho roku od operace by žena neměla otěhotnět, jelikož při změně objemu těla hrozí poškození implantátů.

Až 25 % žen podstoupí tento zákrok více než jednou. Asi deset let po operaci je totiž nutné provést druhou. Tam se implantát buď zcela vymění nebo postačí jen revize.

Dalšími častými zákroky v hrudní oblasti jsou modelace prsou a zmenšení prsou.

Liposukce

Další velmi častou estetickou procedurou je liposukce. Tu podstupují většinou ženy, které touží po rychlém úbytku na váze a nechtějí, nebo to pro ně není možné, se zatěžovat dietami a cvičeními.

Při liposukčním zákroku se odsává podkožní tuk. Nejčastěji jde o oblast podbřišku, boků a stehen, ale občas i o obličej. Ideálním obdobím pro provedení liposukce je rozmezí mezi 18. a 35. rokem života. Tehdy je vaše kůže ještě elastická a schopná se přizpůsobit náhlým změnám ve váze. Nezůstane tak na vás viset nevzhledná povolená kůže.

Plastika nosu – rhinoplastika

Další velmi častou plastickou úpravou bývá operace nosu. Tento zákrok už není obvyklý pouze u žen, ale začíná ho podstupovat i mnoho mužů. Výhodou je, že taková plastika nosu jde provést i ve vyšším věku.

Jako první se lidé soustředí na obličej a právě nos leží uprostřed něj, takže vám padne do oka jako první. Jemné nedokonalosti se dají zakrýt makeupem, ale to u nosu nelze. Trošku pomůže konturování, ovšem nedokáže spravit všechno. Pokud je nos křivý či nerovný, může na jinak hezkém obličeji působit rušivě.

Právě plastika nosu patří mezi jednu z nejnáročnějších operací plastické chirurgie. A právě proto není ani nejlevnější.

Plastika uší

Tento zákrok je zajímavý tím, že není limitován věkem. Dokonce k jeho provedení není nutné dosažení osmnácti let. Často ho podstupují děti mladšího školního věku.

Odstávající uši vadí nejvíce dívkám, které jsou tímto velmi limitovány při volbě účesu. Taková vada na kráse ničí dojem z celého obličeje a děti jsou kvůli němu cílem posměšků.

Otoplastika je tedy poslední v pětce nejčastějších zákroků. Pokud vás zajímají další zákroky, můžete si vybrat dle partie v horním menu.