Operace brady jsou odborně označovány jako profiloplastiky. Plastická operace brady patří mezi takové zákroky, které nemají bradu ani tak měnit z hlediska estetického vzhledu, jak jí vrátit její přirozený tvar. Profil obličeje je v podstatě asi nejvíce tvořen právě bradou a také nosem.

Vzhled brady je ovlivněn zejména postavením obou čelistí, tedy jak té horní, tak i dolní. Jednu z hlavních rolí hrají také zuby, které sou uspořádány do zubních oblouků. Zuby bývají velmi často o spořádány špatně, nebo dokonce nejsou dobře narostlé samotné zubní oblouky. To je ale otázka spíše stomatochirurgie a obličejové čelistní chirurgie.

Problém s bradou nastává tehdy, když je právě bradový výběžek dolní čelisti příliš vyvinutý. Právě tato skutečnost mnohdy velmi negativně ovlivňuje celý vzhled obličeje. V určitých případech je samotná brada složena pouze z měkkých tkání a absentuje u ní úplně kost. Poté je jednoznačně nutné ji zmenšit tak, aby vypadala jinak. Velmi důležité se jeví hlavně předoperační vyšetření, které je schopno přesně diagnostikovat problém, který souvisí s estetikou brady. Jako nedílná součást těchto vyšetření slouží hlavně rentgenové vyšetření.

Právě rentgenové snímky jsou schopny velmi přesně dokladovat uspořádání kostí v bradové části obličeje člověka. Díky tomuto vyšetření potom bude lékař vědět, jak rozsáhlý chirurgický stomatochirurgický zákrok bude zapotřebí. Operace bradového výběžku probíhá dík přístupu přímo z ústní dutiny. Provádí se v celkové anestezii. Délka pobytu pacienta se liší od rozsahu zákroku, ale většinou je na druhý den propuštěn do domácího léčení. Po jednom či dvou týdnech si pacient přijde do nemocnice nechat vytáhnout stehy. Rekonvalescence po tomto typu operace probíhá standardním způsobem. Je zapotřebí hodně klidu a spolupráce s ošetřujícím lékařem.

Pokud se rozhodnete pro pouhou plastickou modelaci brady a krku, tak podstoupíte trochu jiný typ operace. Ta by vám měla navrátit přirozený úhel mezi bradou a krkem. Přístup k operaci je jiný hlavně vedením řezu, který je dlouhý zhruba 5 centimetrů a je veden pod bradou. Odstraněn díky němu bude podkožní tukový polštář, který je v oblasti brady nepřirozený nadbytečný. Tukových polštářů se zde může nacházet více, záleží na konkrétním chirurgovi, jestli se rozhodne pro jejich odstranění, anebo nikoliv. Ve spodní části brady se nachází platysma, která se samotným řezem rozpoltí. Po dokončení operace se ovšem znovu sešije. Pokud se jedná o deformaci, která je jakoby kombinovaná, tak lze použít oba dva postupy zároveň.

Spousta lidí také volí liposukci podbradku. Ta bývá doplňkem různých plastických operací krční bradové oblasti. Pokud není tvář výrazně zdeformovaná, tak je obyčejná liposukce, neboli česky odsání tuku, ideálním řešením, jak se zbavit nepřirozeného tvaru brady. Lipusukce se provádí v podstatě takříkajíc na přání a hlavně na počkání. Bude vám pouze stačit navštívit příslušného chirurga, který vám tuto operaci provede. Operace brady bývá velmi často doplňovány takzvaným face-liftem celého obličeje anebo liftingem krku. Jedná se o to, že kůže na krku a v jiných částech obličeje včetně bradové části, se vypne a operovaná místa vypadají opět mladě a svěže.

Mnohé operace, včetně té, která se týká brady a krku, bývá již v dnešní době vykonávána endoskopicky, takže jejich šetrnost je mnohonásobně zvýšena. Jedná se zejména o onu metodu odsávání tuku z postižených oblastí. Endoskopie se skládá z celkem pěti vpichů, pomocí kterých se nástroje dostanou pod kůži. Mnohdy stačí pouze tato metoda k tomu, aby byl člověk díky svému novému vzhledu šťastnější.