Pojem gluteoplastika neoznačuje pouze jeden estetický zákrok, ale jde o souhrnný název pro několik typů plastických operací jejichž cílem je úprava tvaru hýždí. Může jít o modelaci či zvětšení nebo zmenšení hýždí, ale také kombinaci několika různých zákroků. Většinou těchto operací využívají lidé s cílem odstranit nadbytek volné kůže v oblasti hýždí.

Druhy gluteoplastiky

Stárnutí, slunce, těhotenství, velké a razantní změny hmotnosti a genetické faktory ovlivňují tvar našich hýždí. Tyto faktory přispívají ke špatné elasticitě tkání, která může mít za následek jejich ochabování. A právě tehdy nastupuje gluteoplastika.

Zákroků patřících pod název gluteoplastika je nespočet. My si zde představíme ty čtyři základní a mezi lidmi nejoblíbenější.

Lift zadečku

Lift zadečku nebo-li zvednutí hýždí zlepšuje tvar podkožní tkáně, která podporuje kůži a tuk právě v hýžďové oblasti. Odstraňuje se přebytečná ochablá kůže a tuk a tím se také dosahuje hladšího a příjemnějšího vzhledu. Tradiční lifting sice zadeček nezvětšuje, ale zlepšuje celulitidu. Lift zadečku tedy podstupujte v případě, kdy byste mu rádi pouze dodali nějaké kontury a nepotřebujete dosáhnout plněních tvarů.

Zvětšení hýždí

Zvětšení hýždí nebo-li zvětšení hýžďového svalu se používá ke zlepšení kontury, velikosti a tvaru hýždí. To se provádí pomocí hýžďových implantátů, tukových štěpů nebo někdy kombinací obou.

Augumentace vlastním tukem, který byl většinou odebrán z problematických partií, se používá na doplnění objemu a dodání tvaru hýždím. Zákrok není nijak náročný a je prováděn pouze pomocí několika vpichů kanylou. Provádí se zpravidla k dotvarování pár menších ploch.

Zvětšení hýždí pomocí implantátu

Hýžďové implantáty jsou silikonem plněné objekty, které se chirurgicky umísťují hluboko do hýžďových tkání. Zákrok se provádí v celkové anestezii, kdy chirurg provede řez mezi hýžděmi a následně do nich vloží implantáty. Zákrokem získáme větší zadeček, jistou kulatost a zvedne se i povislá kůže.

Modelace hýždí 

Při povislých či plochých hýždích se nejčastěji používá modelace zadečku pomocí techniky Endopeel. Při této technice se injekčně přímo ke svalu aplikuje speciálně namíchaná látka z organických kyselin. Věkem či gravitací pokleslý sval se dostává zpět do své přirozené polohy. Po zákroku se změní tvar svalu, napětí svalu a vyzdvihne se jeho poklesnutí. Efekt je znatelný již 30 minut po aplikaci.

Výhody a nevýhody

Při provedení jakéhokoliv gluteoplastiky musíte zvážit poměr výhod a nevýhod.

Vaše hýždě budou po provedení zákroku:

 • Hladší a zvednuté.
 • Objemnější, kulatější a tvarovanější.
 • Mladistvěji vypadající 

Dalšími výhodami jsou:

 • Dlouhotrvající či stálé výsledky.
 • Zlepšení nepohodlí, který je způsoben přebytečnou kůží.

Vedle výhod samozřejmě jmenujeme i základní nevýhody:

 • Celkové zotavení trvá i několik měsíců.
 • Budoucí výkyvy na váze mohou výsledek ovlivnit.
 • Implantáty je třeba zhruba za deset let vyměnit.

Pro koho je zákrok nevhodný

Zákrok je rozhodně na zvážení, pokud:

 • Jste kuřákem. Kouření zpomaluje proces hojení a zvyšuje riziko komplikací během a po operaci.
 • Rok nemáte stabilní váhu a očekáváte další hubnutí. Pro ideální výsledky by se gluteoplastika neměla provádět asi dva roky po zahájení jakéhokoliv programu masivního hubnutí.
 • Trpíte chronickými zdravotními potížemi, jako je cukrovka nebo srdeční onemocnění. 
 • Nejste aktuálně v dobrém zdravotním a psychickém stavu.
 • Nekonzumujete zdravou stravu.