Kyselina hyaluronová je extrémně účinná a tělu naprosto přirozená látka. Díky těmto a mnoha dalším faktorům se její oblíbenost v estetické medicíně každoročně výrazně zvyšuje. Je známá především pro své využití v oblasti zvětšování rtů. Dá se ovšem použít i na jiné části obličeje.

Které oblasti se vyplňují

Kyselina hyaluronová se používá především, vedle rtů, na výplň vrásek. Jedná se hlavně o tzv. vějířky okolo očí, vrásky na čele a mezi obočím, nosolabiální vrásky, vrásky na horním rtu či tzv. spadlé koutky. 

Mladistvý vzhled ovšem nevytváří pouze nepřítomnost vrásek, ale také objem. Tkáně na obličeji s věkem bohužel povolují a ztrácí svůj tvar, plnost a kontury. Díky injekcím kyseliny hyaluronové lze tyto problémy snadno napravit.

Injekce s touto kyselinou lze jako jedny z mála použít také k vyplním krku, dekoltu nebo hřbetů rukou. Na některých klinikách jdou tyto výplně použít také na zvětšení penisu.

Výplně s kyselinou hyaluronovou vs. Botox

Hlavní rozdíl mezi výplněmi kyseliny hyaluronové a Botoxem je ten, že kyselina se v těle přirozeně vyskytuje. Dalším rozdílem je, že Botox „zamrazuje“ svaly, aby byly redukovány vrásky, ale výplně, jak už název napovídá, vrásky výplní a tím pokožku vyhladí a dodají jí na plnosti. Kyselina hyaluronová také na rozdíl od Botoxu nabízí pouze dočasné řešení.

Před, během a po zákroku

Před zákrokem je třeba udržovat v čistotě oblasti, které chystáte vyplnit. Pokud totiž dojde k infekci kůže, musí se zákrok odložit, dokud nebude vyléčena. Pacienti, kteří užívají léky na ředění krve (aspirin, ibuprofen, některé bylinné léky), by je měli minimálně dva týdny před zákrokem vysadit. Také by bylo vhodné nějakou dobu pravidelně užívat vitamín C.

Při zákroku se k anestezii využívá znecitlivující krém, jehož účinek nastupuje do půl hodiny. V případě větších ploch se samozřejmě použijí i anestetické injekce. Poté dermatolog kůži dezinfikuje a pomocí jehliček či kanyly začne výplňovou látku aplikovat pod kůži. Po zákroku se v místech vpichu mohou objevit modřinky a začervenání. Ty ale zmizí do 48 hodin.

Po ošetření je možné prakticky ihned odejít a pokračovat ve svém běžném denním režimu. V prvních dnech po zákroku se vyvarujte sauny, solária či výrazné mimiky. Také se vyhněte přímému slunečnímu světlu.

Při použití kyseliny hyaluronové k výplni vrásek a korekci linek vydrží finální výsledek v průměru od 12 do 18 měsíců. Při jejím použití ve velkém objemu, například za účelem zvětšení tváří nebo modelace čelisti vydrží výsledky obvykle až 24 měsíců.