Plastická operace břicha přichází na řadu, když je nutné vyřešit problémy s přebytečným tukem v břišní oblasti a také s povislou kůží. Vše také souvisí se zpevněním břišních svalů, které právě abdominoplastika nabízí. Plastická operace břišní stěny představuje poměrně složitý chirurgický zákrok, díky němuž bude mít pacient ploché břicho.

Než se dostaneme k samotným operatérským technikám abdominoplastiky, tak je nutné jmenovat hlavní příčiny, proč se lidé rozhodnou tuto operaci podstoupit. První příčinou je pochopitelně prodělané těhotenství. U spousty žen dojde k výrazným změnám tvaru břicha díky tomu, že čekaly dítě. Břicho se pochopitelně zvětšilo a potom mělo jen velmi krátký čas na to, aby se pomalu dostalo do dřívějších tvarů. Velmi podobná situace nastává i u osob, které se rozhodnou, že budou hubnout a jejich snaha je natolik intenzivní, že je u nich úbytek váhy příliš rychlý, čímž nedají tělu prostor se této situaci přizpůsobit. Třetím případem je ta skutečnost, že břišní přímé svaly jsou natolik rozestoupeny, že povolí břišní stěna.

Plastická operace břišní stěny nastupuje tehdy, jestliže nestačí klasická liposukce. Lidé mnohdy nejsou schopni rozeznat rozdíl mezi tím, kdy je třeba pouze liposukce a kdy abdominoplastika. Pokud nejsou svaly v oblasti břicha příliš rozestoupeny, není vidět nadbytek kůže a nejsou přítomny strije, tak není třeba plastické operace břišní stěny. Stačí pouhá liposukce. Abdominoplastika představuje hned několik úkonů. Velmi záleží na individualitě pacienta. U některých pacientů dochází pouze k odebrání tuků v dolní části břicha. Někteří ale potřebují redukci tuků v oblasti celého břicha a najdou se i takoví, kteří kromě obou jmenovaných úkonů vyžadují také plastiku přímých břišních svalů.

Když se budeme věnovat jednotlivým případům dle této typologie, tak u miniabdominoplastiky, tedy operace, při níž se odebírají tukové zásoby pouze ze spodních částí břicha, je délka celé operace zhruba 1 hodina a provádí se 5 až 10 centimetrů dlouhým elipsovitým řezem. Lze díky ní zpevnit postavení svalů v podbřišku. Zákrok se provádí endoskopicky, čímž je tělo ochráněno před nežádoucími jizvami. Ty najdeme jen malé po třech vstupech endoskopu. Používá se také obrácená mniabdominiplastika u lidí, kteří mají tuk nahromaděný pouze v horních partiích břicha. Možná je také umbilikoplatsika v případě úpravy pupeční šňůry.

Druhým typem této operace je modifikovaná abdominoplastika, při které je oproti kompletní abdominoplastice užito kratšího řezu, jehož délka se pohybuje v rozmezí od 10 do 15 centimetrů. Operující lékař je schopen pomocí šití zpevnit uvolněnou břišní stěnu až někam k oblasti pupku. Ideální je operace pro pacienty, kteří mají jak povolenou břišní stěnu, tak také převislou kůži ve spodní části břicha.

Kompletní abdominoplastika trvá dokonce až 2 hodiny a provádí se při celkové anestezii. Ve velkém množství případů se tato operace spojuje s liposukcí. Než dojde k samotnému výkonu, dostane se do jizvy odsávačka a odsaje se přebytečný tuk. Až poté dochází k samotné resekci kůže. Celá operace je představována kruhovým řezem v oblasti břicha. Další řez vede od jedná lopaty kosti pánevní až po lopatu druhé pánevní kosti. Chirurg musí také oddělit kůži od břišní stěny. Následně ji pak přetáhne směrem k žebrům. Díky tomuto se odkryjí přímé břišní svaly, které jsou ovšem potom zpevněny následným sešitím. Přebytečná kůže je potom pochopitelně následně odstraněna.

Je nutné se předem připravit na to, že plastická operace břicha je řazena k poměrně bolestivým zákrokům. Oblast břicha vás bude bolet při nadechnutí a také při kašlání. Bolest je mírněna pomocí analgetik, ale občas se projeví. Komplikace se mohou projevit zejména u operace horní části břicha, kdy může dojít k hnisání části rány a nebo k odumření tkáně.