Ať chceme, nebo ne, tak spousta mužů má problémy s předkožkou. Tyto problémy se dají řešit operativně, a to pomocí obřízky. Ta bývala a mnohdy ještě je součástí různých kultur, kdy se neprovádí zrovna ideální operativní metodou. Pacienti přicházejí do zdravotnických zařízení s tímto problémem hlavně proto, že negativním způsobem ovlivňuje jejich sexuální život. Mnohdy mají ale také problémy s obtížným močením a nebo s velmi častým zanášením nepříjemných infekcí.

Celou situaci zapříčiňuje zúžena předkožka, která je také označována latinským slovem fimóza. Mnozí muži ji mají již od narození a činí jim problémy s močením. Vytváří jakousi kuklu na žaludu, v níž je velmi malý otvor. V rýze, která se nachází mezi korunou žaludu a samotným tělem penisu, dochází k nahromadění mazu. Ten musí být následně odstraňován pokaždé při intimní hygieně. Předkožka nejde přetáhnout přes žalud, což je někdy označováno jako totální fimóza. Mnohdy se ale vyskytuje u mužů také fimóza relativní, u které je tento akt možný za klidového stavu. Při erekci přetáhnout rozhodně nejde. Jestliže se toto mnohdy podaří, tak hrozí takzvané zaškrcení penisu. Díky tomuto potom dochází k malému přísunu krve, což může vyústit v nedokrvení a gangréně žaludu.

Při operaci fimózy, tedy při obřízce, je třeba respektovat základní hygienická pravidla. Obřízka se dá provést buď částečně a nebo také úplně. Kompletní obřízka spočívá v odstranění celé předkožky. Naopak u částečné se operuje pouze daný kousek zúžené předkožky. Velkou výhodou kompletní obřízky oproti obřízce částečné je zejména ta skutečnost, že problémy se již nikdy nemohou vrátit. Popravdě řečeno, je ale většina mužů v dnešní moderní společnosti neobřezaná, což může dělat kompletně obřezaným jedincům problémy na různých veřejných místech typu sprch, sauny a podobně.

O tom, jaký typ obřízky je třeba provést a jakým způsobem, je ideální se poradit se specialistou, který také třeba doporučí další doplňkové zákroky, mezi něž řadíme třeba plastiku uzdičky. Určitě se také domluvíte, jestli obřízku podstoupíte v celkové narkóze a nebo jen v lokálním umrtvení. Taktéž bude prokonzultován výsledný stav, tedy to, jak bude váš penis po obřízce vypadat.

Samotná operace obřízky se provádí hned několika postupy. Ty se odvíjí od toho, kolik předkožky bude odstraněno. Většina mužů při této operaci upřednostňuje celkovou narkózu. Dnešní doba také poskytuje mnohé speciální návleky, které nepoškodí po operaci tkáň. Určitě také lze využít mnoha různých druhů stehů, které nezanechají na vašem penisu v podstatě žádné stopy. Samotná operace spočívá pouze v odstranění určité části předkožky, kdy operující lékař vede řez tak, aby byl poté schopen velmi dobře sešít zbytek předkožky s kůží penisu.

Opomenout nelze ani pooperační péči. Jestliže nemáte již jmenované speciální návleky s umělého vlákna, tak budete mít penis ovázán standardní sterilní krycí gázou. Ta se odstraňuje zpravidla hned na druhý den po operaci. Oblast penisu se poté musí celá osprchovat čistou vodou. Ta zamezí přísunu jakékoli nepříjemné nečistoty, která by mohla způsobit vznik infekce. Po osprchování je ideální nanést desinfekční krém. Mnohdy se také používá mast opatřená přímo antibiotiky. Na mysli máme například Framykoin. Penis je poté nutné znovu ovázat sterilní gázou. Převazy se provádějí po operaci každý den.

Po uběhnutí doby 14 dnů se již penis nemusí nikterak obvazovat. Stehy vypadnou samy po 18 dnech od zákroku. Jestliže tomu tak nebude, pak je třeba navštívit lékaře a nechat si je vytáhnout. Možnost pracovat budete mít po třech dnech, pokud tedy pracujete v kanceláři. Pohlavní život a práce v plné zátěži začíná 4 týdny od operace.