Autoaugumentace, tedy zvětšení prsou vlastní tkání (tukem), je metoda, která se dlouhou dobu potýkala s určitými problémy. Celý proces spočívá v odebrání pacientčiny tukové tkáně v místech, kde se jí nelíbí, a přenesení odebraných buněk do prsou. Problém, který už zvládne moderní estetická medicína řešit, spočíval v krátké životnosti buněk. Ty často rychle odumřely a tělo je vstřebalo, takže zákrok zůstal bez výsledku.

Ultrazvuková liposukce

Změna nastala při příchodu modernějších způsobů liposukce, tedy odebrání tkáně. V současné době je využívána ultrazvuková liposukce, která má hned několik výhod:

  • Je bezbolestná.
  • Netvoří modřiny a podlitiny.
  • Vypíná a vyhlazuje kůži, takže předchází kožním převisům a ničí celulitidu.
  • Nevyžaduje dlouhou rekonvalescenci.

Ultrazvuková liposukce Vaser Lipo®

Tato metoda bezbolestné liposukce nakládá s tukovými buňkami jinak, než bylo zvykem. Pomocí ultrazvuku se rozruší tuk, který je poté citlivě odsát. Tělo se po zákroku rychle zotavuje, kůže se stahuje a vypíná. Nehrozí proto ošklivé kožní převisy ani celulitida. Díky své minimální invazivnosti navíc nevznikají podlitiny a modřiny, jak tomu bylo u starších metod liposukce, a není nutná dlouhá rekonvalescence. Tento typ liposukce je oblíbený i díky faktu, že je bezbolestný.

Co se děje s tukem dál?

Po odsátí tuku při bezbolestné ultrazvukové liposukci jsou tukové buňky speciálně upraveny. Díky šetrnosti liposukce jsou buňky stále živé, takže je možné s nimi pracovat a znovu je použít. Tuková tkáň se zpracovává v centrifuze, díky tomu jsou k použití připraveny čisté a neporušené buňky.

Tukové buňky získané při ultrazvukové liposukci se do prsů aplikují po malých dávkách, aby se lépe přihojily k novému prostředí a nevstřebaly se. K vstřebání malé části buněk sice dojde, nicméně většina buněk zůstane a chová se jako ostatní.

V případě, že pacientka přibere na váze, zvětší se i její poprsí, naopak problémové oblasti, ze kterých se tuk odsál, tloustnou méně. Proč? Protože se zbylé tukové buňky nemnoží, pouze rostou, takže je přibírání na váze v místech, která byla ošetřena ultrazvukovou liposukcí, významně zpomaleno.

Liposukce a zvětšení prsou

V jakých případech je možné využít ke zvětšení prsou vlastní tuk odebraný při liposukci?

  • 1. Při zvětšení maximálně o jednu velikost. Aby se tukové buňky nevstřebávaly, je možné jich aplikovat jen omezené množství, proto není možné touto metodou zvětšovat poprsí neomezeně.
  • 2. Při úpravě tvaru. V tomto případě je autoaugumentace ideálním řešením. Tuk skvěle vyrovná tvarové nedokonalosti, je přirozený a nejsou s ním spojené komplikace.
  • 3. Při vyrovnání asymetričnosti. Poměrně často se stává, že mají ženy prsy nestejně velké. K vyrovnání rozdílu může sloužit právě tuk získaný liposukcí.

V čem je autoaugumentace lepší než implantáty?

Hlavní rozdíl je především v použitém materiálu. Zatímco implantáty jsou cizí materiál, tukové buňky pochází z těla samotné pacientky. Nedochází proto k negativním reakcím těla na nový materiál. Zároveň není nutné se obávat komplikací a nutnosti výměny.

Největší výhodou je vytvarování více partií najednou. Dochází k odsátí tuku z problémové partie a jeho aplikace do prsou, takže pacientka díky jednomu zákroku odchází s postavou dokonale odpovídající jejím představám.