Kompozitní zvětšení, nebo-li augmentace prsou, je jednou z nejoblíbenějších plastických operací plastické chirurgie. Jedná se o zákrok, při kterém se používá jak prsní implantát, tak vlastní tuk pacienta k vytvoření krásných a přirozených prsou. Tato metoda je relativně nová a je jen málo klinik, které ji dokážou provést profesionálně. V čem je tedy konkrétně tak revoluční?

Co to je?

Obyčejní lidé často nevidí rozdíl mezi fotografiemi implantátů umístěných pod sval a fotografiemi kompozitní augmentace prsou a diví se, proč je tato technika vůbec zapotřebí a nač využívat vlastní tuk. Jenže to, že lidé rozdíl nepoznají, je přesně smyslem celého zákroku. 

Při běžné augmentaci se implantát umístí pod velký prsní sval, který je takto třeba přesunout do nové a nepřirozené polohy. Účelem toho je vytvoření méně umělého vzhledu prsou. Při kompozitní augmentaci se prsní sval neporušuje a implantát je umístěn na něj. Přirozeného vzhledu se nakonec dosahuje právě pomocí tuku.

Výhody a nevýhody

Přenesený tuk se při tom chová, jako každý jiný ve vašem těle. To znamená, že pokud člověk přibere, přenesený tuk se zvětší, pokud zhubne, stáhne se. Můžete to brát jako výhodu, i jako nevýhodu. Vaše prsa se budou chovat jako by byla přírodní a budou se měnit v závislosti na vašem těle. Tato technika není pro ty, kteří si přejí stálou a neměnnou velikost. 

Hlavní výhody kompozitní augumentace prsou:

 • Naprosto přirozený vzhled vašeho hrudníku, okraje implantátů jsou nerozeznatelné.
 • Minimální bolest a rychlá rehabilitace.
 • Nedochází k poškození prsního svalu.
 • Při odsávání tuku dochází zároveň i k liposukci.
 • Operace zanechává jizvu o velikosti pouhých 2,5 cm. Běžné techniky zanechávají jizvu o velikosti 5 cm.

Samozřejmě je třeba zmínit také hlavní nevýhody tohoto zákroku. Ale nemusíte se bát, není jich mnoho. Konkrétně jsou tři:

 • Dlouhá doba operace.
 • Zákrok je dražší než jiné techniky zvětšení prsou.
 • Celková anestezie.

Také si ještě po operaci pár dní poležíte na lůžkovém oddělení a rozhodně nemůžete očekávat, že se ihned poté zapojíte do svého běžného denního režimu.

Pro koho je zákrok nevhodný

Tento zákrok by si rozhodně měly rozmyslet ženy, kterým je méně jak 20 let. Ženská prsa se totiž během tohoto období ještě stále vyvíjejí a je nemoudré do nich zasahovat. Pokud je operace provedena před dokončením jejich vývoje, mohou se zvětšená prsa deformovat.

Mezi další nevhodné kandidáty patří:

 • Silní kuřáci.
 • Ženy, které jsou těhotné nebo kojí.
 • Lidé, kteří se potýkají s infekcí v těle.
 • Jedinci se zdravotními nebo psychickými obtížemi.

Jak zákrok probíhá

Zákrok trvá celkově od 2 po 2,5 hodiny a provádí se v celkové anestezii. Chirurg nejprve provede řezy na obou prsou, aby vytvořil tzv. kapsy na oba implantáty, které tam také vloží. Následuje odběr tuku z těla pacienta, nebo-li liposukce. Ta se obvykle provádí na břichu, stehnech nebo hýždích. Tuk se poté očistí od všech nežádoucích složek a vstříkne se do prsou. To jim dodá dodatečný tvar a objem, ale také požadovaný přirozený vzhled.

Po operaci budete přibližně na dvě noci hospitalizováni a poté propuštěni do domácí léčby. Obecně se doporučuje až 14 dní naprostého klidu, bez chození do práce a 4-5 týdnů bez sportovních aktivit. Také dostanete na svá nová prsa speciální podprsenku, kterou je třeba nosit až 4 týdny. Finálního výsledku se dočkáte 2 až 3 měsíce po operaci.

Operace je trvalá, ale výsledná prsa se mohou v průběhu života ještě změnit. Může to ovlivnit těhotenství, kojení, váhové výkyvy. Občas je třeba, kvůli změnám reakcím těla, po 10-15 letech implantát vyměnit, ale to se stává jen velmi zřídka.