Plastická operace už dnes není nic výjimečného. Snaha vypadat dobře a zpomalit viditelné známky stárnutí provází téměř každého. Proto se tento obor rozrostl a stále inovuje, zvlášť v oblasti estetické plastické chirurgie. Zákroky se dělají stále méně a méně invazivními způsoby, rekonvalescence se tak výrazně zkracuje a celkově je zde nižší riziko komplikací.  

Slovo plastická pochází z řeckého plastiké techné – umění tvarovat, modelovat. Plastická chirurgie dělá přesně tohle. Opravuje či upravuje funkci a tvar různých částí těla ze zdravotních nebo estetických důvodů. Své uplatnění najde u popálenin, vrozených i získaných vad, úrazů, nádorů a kosmetických vad. Vzhledem k tomu, že se zabývá různými částmi těla, tak musí kooperovat také s obory chirurgie, ortopedie, hrudní chirurgie, kardiochirurgie, ORL a dalšími obory. V tomto obsahu bychom rádi představili kliniku v tomto oboru velmi uznávanou, V-CLINIC – plastická chirurgie Brno.

Plastickou chirurgii znali již ve starověku 

Lidé v dávných dobách používali plastickou chirurgii také, většinou kvůli zraněním, úrazům a vadám. Estetické účely tehdy stály v pozadí, ale snaha opravit hlavně viditelné části těla tady byla. Ze starověkého Egypta pochází první popis opravy nosu po zlomenině už 3000 let př.n.l. V Římě zase okolo počátku našeho letopočtu dokázali lékaři opravit uši a vypracovávali podrobné anatomické popisy, pravděpodobně pro možnost plastiky. Z 15. st. pak pochází první anatomický atlas tureckého lékaře, jiný lékař z Německa popsal detailně jak nahradit nos pomocí kůže z paže.  

Všechny tyto operace byly velmi náročné pro lékaře i pacienty. Byly bolestivé a také velmi nebezpečné. Průlom nastal ve století 19. objevem anestezie a dezinfekce. V té chvíli mohla být chirurgie se všemi svými odvětvími konečně brána jako účinná metoda léčby. V roce 1839 byl poprvé použit název plastická chirurgie. Zakladatelem moderní plastické chirurgie je sir Harold Gillies, který se jí věnoval na počátku 20. století. Plastická chirurgie má 5 hlavních odvětví: 

  1. Rekonstruktivní chirurgie – opravy malformací a rekonstrukce částí těla po operacích, úrazech, atd. 
  2. Chirurgie ruky – zaměřená pouze na ruku, která je velmi složitá, ale také velmi důležitá pro náš život. 
  3. Chirurgie popálenin – rekonstruuje poškozenou pokožku po popálení 
  4. Výzkum – stále vyvíjí nové způsoby hojení, pracuje s biomateriály, kmenovými buňkami a vylepšuje nejen způsoby provedení, ale i následnou rekonvalescenci. Také se zabývá možnostmi tkáňového inženýrství, genové terapie a angiogeneze. 
  5. Estetická chirurgie 

Estetická chirurgie 

Plastická chirurgie je dnes hojně vyhledávaná z ryze kosmetických důvodů. Omlazení, zeštíhlení a další procedury pro zkrásnění nám dodávají sebevědomí. Je využívána pro vytvarování postavy a úpravy obličeje a odstranění viditelných jizev.  

  • Postava – zeštíhlení a vytvarování boků, břicha a také hýždí. Nejčastěji je využívána liposukce, tedy odsátí tuku z problematických partií. Má mnoho variant, ze kterých vám lékař pomůže vybrat tu pravou pro vás. Celkově dává kvalitní výsledky s efektem, který vydrží. Také po rychlém zhubnutí lze odstranit přebytečnou kůži, aby na vás nevisela.  
  • Obličej – vrásky, oči a jejich okolí, nos, uši, dokonce i implantace vlasů spadá do této kategorie. Zákroky jsou různě náročné na provedení a rekonvalescenci. 
  • Prsa – operace, která zajímá hlavně ženy z důvodu zvětšení nebo vytvarování prsou, využívá se ale také pro rekonstrukci prsu po odstranění při nádorovém onemocnění. Plastická chirurgie umí prsa i zmenšit, většinou po doporučení lékaře ze zdravotních důvodů. 
  • Genitálie – se také dají opravit, ať už ze zdravotních nebo estetických důvodů.  

Rozhodnutí pro plastickou operaci by měl provázet také správný výběr místa provedení. Jedna z nejúspěšnějších klinik v oboru plastické chirurgie je V-CLINIC. 

V-CLINIC 

Rodinná klinika zabývající se plastickou chirurgií, kterou propojuje nejen s odvětvím estetické chirurgie, ale také s gynekologií, sídlí v Brně. Kromě příjemného prostředí vás čeká vysoce kvalifikovaný personál a lékaři, kteří jsou špičkami ve svých oborech. Zakladatelem je Mudr. Tomáš Ventruba, který si na kliniku přizval i svého otce Prof. Mudr. Pavel Ventruba DrSc. Každý se aktivně věnuje trochu jiné činnosti, společně tak dokázali vytvořit místo, kde dostanete tu nejlepší péči.  

Mudr. Tomáš Ventruba 

Plastické chirurgii se věnuje již dlouho a stále se v tomto směru vzdělává nejen u nás, ale i v zahraničí. Spolupracuje jak s Lékařskou fakultou v Brně, tak i Fakultní nemocnicí v Brně. Je uznávaným odborníkem a založení kliniky, kde se může realizovat, bylo tedy nasnadě. Zaměřuje se hlavně na operace obličeje a prsou, včetně rekonstrukcí. 

Prof. Mudr. Pavel Ventruba DrSc. 

Otec Tomáše Ventruby je také velmi uznávaným odborníkem, který se zabývá gynekologií a s ní spojenými plastikami. Za více jak 35 let praxe nasbíral mnoho zkušeností a je členem řady vědeckých institucí. Po léta se zabýval možnostmi umělého oplození a poruchami plodnosti, byl i u porodu prvního dítěte ze zkumavky. Na klinice V-CLINIC pečuje o pacientky estetické gynekologie. 

Reference, hodnocení, diskuze … 

Milé prostředí, usměvaví personál, kvalitní péče před i po operaci to vše jsou reference a pozitivní hodnocení klientek a klientů V-CLINIC. Oba lékaři jsou váženi nejen na poli odborném, ale i u lidí, kteří kliniku navštívili a podstoupili na ní nějaký zákrok. Recenze napříč internetem jsou velmi kladné, je vidět, že tato klinika si pečuje o své klienty i dobré jméno. Neváhejte si tam domluvit nezávaznou konzultaci.