Plastické operace rozličného typu se poslední dobou staly doslova módním hitem a operace úzkého rtu rozhodně mezi ně patří. Zvětšení rtů lze provést hned několika různými způsoby. Mezi dva hlavní patří například aplikace různých výplní pomocí injekční stříkačky. Druhým základním způsobem, jak si nechat zvětšit rty, je pochopitelně plastická operace.

Když budeme jmenovat hlavní případy, při kterých se převážně ženy rozhodnou pro rozšíření úzkého rtu, ta na prvním místě budou pochopitelně velmi úzké rozměry rtů, které některé ženy skutečně mají a mnohdy jim hodně vadí. Mnohdy jdou ale také ženy na plastickou operaci kvůli tomu, že v minulosti prodělali nějaký úraz anebo se jejich tvář včetně rtů zdeformovala díky nemoci.

Mnohé ženy se k plastické operaci rtů rozhodnou také díky stárnutí. Jejich rty postupně podléhají atrofii. Rty pomalu ochabují a jejich rozměry se zmenšují. Mimika obličeje se tak mění také a mnohdy právě k horšímu. Z menších plastických úprav rtů začneme zvětšením rtů syntetickým materiálem.

Do rtů lze v dnešní době vložit například syntetický materiál typu goretexu, který disponuje specifickou mikroskopickou stavbou. Někdy dochází k tomu, že tento materiál je schopen způsobit lehké ztvrdnutí rtů. To ale většinou po určité době zmizí. Do rtů se voperuje malý kousek kůže o šířce pohybující se mezi 1 a 2 milimetry. Malý problém skýtá jizva, která vznikne na rozhraní kůže a rtů samotných. Mezi další operační postupy řadíme také posunutí sliznice vnitřní strany rtů dopředu ve směru k červené barvě rtů. Děje se tak díky speciálním slizničním nářezům. Mnohdy se ale po této operaci rány poměrně špatně hojí.

Zajímavou možností zvětšení rtů je použití kolagenu anebo kyseliny hyaluronové. Tento zákrok se provádí v několika kosmetických salonech, ale jeho účinek není nikterak zázračný. Dojde jen k velmi mírnému posunu. Pokud se rozhodnete, že objem svých rtů zvětšíte pomocí kolagenových injekcí anebo díky kyselině hyaluronové, tak vězte, že jejich účinek je poměrně krátký a po dvou letech budete muset celou procedurou projít znovu. Mezi zajímavé metody patří bezesporu implantování menšího množství tuku do oblasti rtů. Tuk se získá díky miniliposukci z některé jiné části vlastního těla. Aplikace tuku spočívá v injekčním podání pod červeň samotných rtů.

Klasická plastická operace rtů skýtá asi nejzaručenější řešení, jak si na dlouhou dobu zajistit nádherné plné rty. Zákrok spočívá v implantaci koria. Tento materiál je fyziologicky tělu vlastní a vznikají díky němu takzvané pařížské rty. Ty jsou typické svou plností a výraznými rysy. Díky těmto vlastnostem dochází pomocí takto upravených rtů k tomu, že poměr jednotlivých orgánů tvořících obličej je v harmonii a obličejová část se stává velmi souměrnou.

Délka celého zákroku se pohybuje v rozmezí od 60 do 80 minut. Vše pacienti pochopitelně absolvují v narkóze. Poté, co chirurg přesně vyměří proporce těla pacienta, dochází k odběru koriálního štěpu. Ten se odebírá z obou stran v oblasti rýh, které jsou nazývány podhýžďové. Korium samotné v podstatě představuje spodní vrstvu kůže. Šířka vrstvy v místě odběru činí 2 až 3 milimetry. Jizva se po operaci se šije klasickým způsobem a kompletní délka jizvy se pohybuje kolem 7 centimetrů. Jinak je také velmi dobře umístěna do záhybů kůže tak, aby šla co nejméně vidět. Štěpy se vkládají mezi červeň rtů a sliznici.

Pokud si pacientka či pacient přejí opravdu velmi naducané rty, tak se do těchto míst dají zavést také dva štěpy k sobě. Dojde tak ke zdvojnásobení objemu rtů. Samotný zákrok vyžaduje hospitalizaci. V nemocnici se po zákroku pacienti zdrží 24 hodin. Při odchodu do domácího ošetřování je ideální sehnat si doprovod. Po tři dny je nutné celou oblast úst ledovat a nevystavovat náporu. Plnou zátěž snesou ústa 3 týdny po operaci.