Když se řekne slovo tuk, tak se mnohým ženám doslova zježí vlasy. Většinou se snaží o různé diety a dostatek pohybu, aby tuto zbytečnou látku odbourali. Tuk ale představuje také látku, která je pro lidské tělo doslova nepostradatelná. Díky němu je schopen velmi dobře fungovat metabolismus a lidské tělo jako takové.

Zkusme se nyní podívat na tuk i z jiné stránky, a to z hlediska estetiky a estetické chirurgie. Tuk může velmi dobře fungovat jako stavení materiál, z něhož se skládá lidské tělo. Díky tuku lze velmi dobře formovat postavu. Jako příklad slouží klasický lipofilling. Pro ty z vás, kteří neví, o co se jedná, musíme vysvětlit, že lipofilling je v podstatě v překladu jakési vyplňování tukem. Lipidy jsou tuky a slovo filling pocházející z angličtiny představuje český ekvivalent vyplňovat. Lipofiiling se vztahuje hlavně k obličeji. Právě mnohé ženy si nechávají pomocí této metody vyplňovat části obličeje tak, aby vypadal co nejlépe.

Lipofilling nepředstavuje žádnou složitou plastickou operaci, provádí se tradičně v mnoha lékařských kosmetických centrech. Popišme si nyní samotný zákrok z hlediska jeho průběhu. Na počátku celého procesu vám bude odebrán podkožní tuk z některé části těla a poté implantován tam, kam je třeba. Množství odebraného tuku většinou závisí na tom, kolik tuku bude potřeba k samotnému vyplňování. Nejčastěji se odebraný tuk vkládá do tváře. Slouží k úpravám drobných vrásek ve tváři a také k tomu, aby byly zahlazeny stopy po liftingu víček či tváře. Mnohdy se ale také tento tuk používá na vyhlazování povrchu rukou.

Pokožka při stárnutí chřadne, a tak se pomocí tuku napíná tak, aby byl zachován její mladistvý vzhled. Celý proces lipofillingu probíhá ambulantní metodou, takže okamžitě po celém výkonu budete moci bez problémů odejít domů. Doba trvání lipofillingu se pohybuje kolem jedné hodiny čistého času. Celá oblast, která slouží k vyplňování tukem, je v lokální anestezi, takže bolesti při zákroku se rozhodně bát nemusíte.

Lipofilling se mnohdy provádí také v souvislosti s klasickou liposukci, tedy odsáváním tuku. Při liposukci se odstraní veškerý nadměrný tuk z vašeho těla a následně dochází k tomu, že je zbaven všech nepřípustných látek a poté aplikován na místa, která si jej vyžadují, tedy na vyplnění drobných asymetrií. Výhody lipofillingu spočívají hlavně v tom, že tuk, který vám bude implantován na místa, jež mají být vyplněna, pochází ryze od vás, tedy neosobně řečeno z vlastních zdrojů. Riziko, že by tělo tento tuk nepřijalo, je prakticky nulové. Stát se to může pouze v případě neodborné manipulace s ním. Díky vlastnímu tuku jsou také minimalizovány vedlejší účinky, které by mohl mít.

Za velkou výhodu lipofillingu se také považuje jeho výdrž. Pokud absolvujete lipofilling, tak vám většinou vydrží hodně dlouhou dobu. Díky jedné aplikaci tuku budete mít pokoj dlouhé roky. Po samotné proceduře je třeba počítat s tím, že místa, na která byl aplikován tuk, budou mírně opuchlá, ale vše po několika dnech zmizí a vy se budete moci pokochat pohledem na svou znovuzrozenou tvář.

Pro některé osoby ale rozhodně lipofilling není doporučován. Jedná se sice o poměrně jednoduchou proceduru, ale i ta může některým osobám přitížit. Jde hlavně o cukrovkáře. Právě ti by neměli podstupovat tento zákrok hlavně z toho důvodu, že by došlo k markantnímu protažení rekonvalescence. Riziko infekce je u nich také zvýšené. Termín zákroku je třeba odložit i v případě různých boláků, jež se vám vytvoří v oblasti úst. Na mysli máme například koutky, afty a nebo zimy.

Nejčastější zákroky s využitím lipofillingu

Za pomocí lipofillingu lze upravovat jakékoli tělesné partie – dekolt, obličej, hýždě, lýtka nebo ruce. Nejpopulárnějšími zákroky jsou lipofilling prsou, obličeje a rtů.

Lipofilling prsou
Tento zákrok je alternativou k prsním implantátům – zvětšení prsou se provede s pomocí vlastního tuku klientky, a její organismus tak nemusí přijímat žádné cizí látky. Díky tomu nehrozí alergické reakce.
Ve srovnání s prsními implantáty ale lze poprsí touto metodou zvětšit pouze mírně – je proto vhodný pro klientky, které neočekávají výrazné zvětšení nebo pro ty, které chtějí pouze upravit tvar svého poprsí.

Lipofilling obličeje
S pomocí lipofillingu lze v oblasti obličeje vyrovnat jakékoli nerovnosti, deformity či vrásky v okolí očí, nosu či brady. Lze ho také využít k reparaci jizev po úrazech či různých zákrocích. To vše za využití vlastního tuku klienta či klientky jakožto výplňového materiálu. Tím se lipofilling obličeje stává alternativou k vyhlazení vrásek kyselinou hyaluronovou.

Lipofilling rtů
Kromě toho, že s lipofillingem lze vyhladit veškeré vrásky v okolí rtů, můžete tuto metodu využít také k získání většího objemu u nevýrazných a tenkých rtů. Zákrok opět samozřejmě vyhledávají více ženy než muži, protože jim může poskytnout plné a smyslné rty.

Všechny tyto zákroky probíhají vždy na základě stejného principu – z problémové partie se odebere tuk, který se aplikuje do cílové lokality. Zákroky se tedy liší pouze právě touto cílovou lokalitou, kterou chcete upravit.

Cena, ceník, kolik stojí lipofilling

Zákrok nabízí například V-Clinic, která provádí lipofilling v Brně. Cena lipofillingu se odvíjí hlavně od ošetřovaných oblastí a jejich rozsahu. Zákrok v oblasti obličeje vás může vyjít od 35 000 Kč. Zvětšení prsou vlastním tukem začíná na 70 000 Kč. Při srovnání cen více klinik vychází pro lipofilling obličeje cenová hladina v rozmezí 20 000 – 40 000 Kč. V případě zvětšení prsou vlastním tukem je to 60 000 – 80 000 Kč. Lze tak najít i levnější kliniky, nicméně cena by neměla být rozhodujícím faktorem při výběru kliniky.

Je ale zcela nutné, abyste se při výběru kliniky, která bude váš zákrok provádět, řídili hlavně jejími referencemi a zkušenostmi lidí, kteří již mají s konkrétní klinikou a plastickým chirurgem zkušenosti. Cena zákroku v tomto případě není směrodatná. Někde vás sice zákrok může vyjít levněji, ale plastická operace není záležitostí, na které byste měli šetřit. U levné kliniky, která nemá tolik pozitivních referencí jako například V-Clinic v Brně, a tudíž není ještě tolik prověřená, by se mohlo stát, že byste sice ušetřili, ale nakonec byste nebyli s finálním výsledkem spokojeni. Plastická operace je totiž zákrok, kterého výsledek zcela záleží pouze na šikovnosti a zkušenostech plastického chirurga, jenž jí provádí.