Tento typ operace se provádí u lidí, kteří mají abnormální tvar ušních boltců. Nejedná se o operaci, která by byla zapříčiněna stárnutím, jako třeba při zákroku u očních víček. Touto operací se korigují deformace, které mají lidé od narození a nebo se jim staly po úrazu. U boltce standardních tvarů se horní úpon nachází ve výši zevního očního koutku. Samotný okraj boltce se klene až do výše obočí. Odstup boltce činí u ucha standardních tvarů zhruba 20 až 30 stupňů.

Z pohledu anatomie jsou ušní boltce velmi složité orgány. Z hlediska vrozených deformací jmenujme například nedostatečné vyvinutí ušních boltců. Mnozí lidé si uši nechávají zvětšovat, jelikož jejich velikost se nepřibližuje standardu. Některé ušní boltce určitým lidem také narostou více, než by bylo třeba. Z drtivé většiny jsou vady představovány určitými deformacemi, tedy nesprávným úhlem a nebo zakřivením. Všechny deformace vrozené jsou zpravidla dědičného charakteru.

Deformace získané jsou například takové, které pacient získá při nějakém úrazu. Velmi často se sem řadí třeba autonehody a nebo úrazy jiné. Často se setkáme s nepřirozeným tvarem ušních boltců také po nějakém méně zdařilém chirurgickém zákroku.

Na otázku proč podstoupit ortoplastiku se nabízí hned několik odpovědí. Nejčastějším důvodem je ale bezesporu odstávající ušní boltec, tato vada bývá z drtivé většiny oboustranná, takže lidem, kteří se rozhodnou pro ortoplastiku, odstávají oba dva ušní boltce. Ušní boltec je zvětšený buď jen některou svou částí, anebo kompletně. Boltec u většiny poruch nabývá jakéhosi plachtovitého tvaru.

Samotná plastická operace ušního boltce, neboli otoplastika, se provádí pouze při lokálním umrtvení. Pokud ale budete vyžadovat celkovou anestezii, tak nebude problém se s operatérem domluvit. Existují případy, ve kterých není otoplastika při lokálním umrtvením úplně nejšťastnějším řešením. Obzvláště děti je nutné seznámit s touto operací poměrně šetrně, jelikož je poté bude ještě v určitých případech čekat pobyt v nemocnici. Jestliže děti budou otoplastiku vyžadovat samy, tak budete mít v podstatě vyhráno, jelikož jejich touha po standardní velikosti uší převýší veškeré nepříjemnosti se samotnou operací spojené.

Operace je v podstatě řezem, který je prováděn na zadní straně celého ušního boltce. Když se celá operace podaří bez sebemenších komplikací, tak je pacient zpravidla propuštěn domů hned po vykonaném zákroku. Při celkové anestezii ovšem musí v nemocnici ještě nějaký ten čas strávit. Většinou se jedná o jeden den, po kterém odchází také do domácího léčení. Na druhý den je nutné vykonat převaz, takže pacienti ze vzdálenějších míst stejně zůstávají v nemocnici.

U plastické operace ušních boltců, stejně jako i u ostatních operací, je velmi důležitá pooperační péče. První dny po operačním zákroku musí pacient spát pouze na zádech. Zabrání se tak nepříjemným otokům, které mohou být s nekvalitní pooperační péčí spojeny. Otoky jsou velmi bolestivé, takže je třeba ležení na zádech dodržovat. Bolestivost, ať už ta mírná, anebo větší, přetrvává zejména v prvních 3 až 4 dnech po otoplastice. Vše má individuální průběh. Záleží také na tom, do jaké míry museli operatéři na konkrétním ušním boltci zapracovat.

Stane-li se, že pacient bude trpět po operaci zvýšenými bolestmi provázenými horečkou, je třeba navštívit lékaře. Převaz se uskutečňuje druhý den po operaci a druhý převaz mezi 5. a 7. dnem. Kompletní obvaz kolem obvodu celé hlavy je zpravidla odstraněn ve většině případů 10. až 14 den po zákroku. Poté je třeba dalších 14 dnů ochránit uši pomocí čelenky anebo šátku. Jizva po operaci je za ušním boltcem, takže z estetického hlediska nebude problém.