Plastické operace jsou z drtivé většiny pochopitelně doménou žen. Ty si nechávají své poprsí mnohdy operovat, aniž by trpěly nějakou nemoci. U mužů je tomu trochu jinak. Plastická operace prsou přichází při nemoci, která se nazývá gynekomastie, a spočívá ve zvětšení mužské prsní žlázy. Samotné slovo gynekomastie je složeno ze dvou řeckých výrazů. Tím prvním je gyne, což znamená podobný ženě a tím druhým mastos, neboli česky prso. Samotné onemocnění mužské prsní žlázy postihuje zhruba 30 až 40 procent mužů. Gynekomastie je v podstatě nadměrný růst prsní žlázy, který je způsoben účinky hormonů. Velikost prsa mužského může nabýt v některých případech i velikosti prsa ženského.

Jestliže se muži zvětšila nadměrně prsa, tak je třeba navštívit endokrinologa. Při stanovení diagnóz v podobě gynekomastie se muž podrobí operaci. Tento zákrok může být v podstatě trojího charakteru. Když jde o takzvanou malou gynekomastii, tak stačí pouze lokální liposukce v oblasti prsou. Poměrně jednoduše se odsaje tuk z prsní tkáně a prsa opět nabudou klasických rozměrů. Celý zákrok se provádí za lokálního umrtvení a doba jeho trvání je velmi krátká. Tuto skutečnost dokladuje i to, že není nutná hospitalizace.

Druhým případem operace gynekomastie je ten, když je žláza zvětšená a musí nastat řez vedený kolem prsního dvorce. Po této operaci, která je pochopitelně o něco složitější než ta předchozí, zůstávají v oblasti dvorce jizvičky, a to na vnější straně. Celá operace se provádí v celkové anestezii. I díky tomu trvá o něco déle a stejně tak je tomu i s následnou hospitalizací. V nemocnici si pobudete jeden až dva dny.

Třetí alternativou je operace v případě, když je mužský prs opravdu hodně velký a také skleslý. Mimo samotné žlázy je doslova nutností odstranit také zbytečnou kůži. Tento zákrok bohužel zanechá jizvy v celém okolí prsních dvorců a také v oblasti podprsní rýhy. Hospitalizace je totožná jako u předchozího typu operace. Před samotnou operací je třeba vyhledat odborníka a probrat s ním záležitosti, které se operace týkají. Budete mluvit o vaší motivaci, jež vás k zákroku vede a pochopitelně bude také zhodnocen váš zdravotní stav. Je třeba dát si pozor na nemoci, kterými jste trpěli. Důležité jsou také dědičné dispozice člověka.

Hlavní podstatou celého operačního výkonu je pochopitelně zmenšení velikosti prsou. Liposukcí prsou, kterými projdete při samotné operaci může být klidně i více. Záleží hlavně na tom, kolik tuku v prsních tkáních máte. Délka veškerých výkonů vyjma toho, při kterém je nutná modelace prsu, se pohybuje kolem jedné hodiny. Nutností je vyvarovat se před operačním výkonem užívání některých léků, které jsou schopny ovlivnit srážlivost krve. Rozhodně také nesmíte jít na operaci, jestliže jste prodělali v blízké minulosti některou z nemocí typu nachlazení anebo nějaké jiné virózy. Na operaci je třeba přijít nalačno.

Pooperační péče je hodně důležitá, jelikož díky dodržování pravidel stanovených operujícím lékařem se pacienti mnohem dříve uzdraví. Záleží hodně na složitosti samotného zákroku. Pokud se jedná o liposukci prsou, tak je péče po operaci stejná jako u klasické liposukce. Jestliže dojde k modelaci prsou, je třeba nosit kompresivní vestu, kterou odloží pacient až 3. den po samotném zákroku. Hned po sundání kompresivního obvazu dojde k nanesení desinfekční vrstvy. Převazy, při kterých se na náplast na prsou dává desinfekce, se provádějí po operaci každodenně. Náplasti si pacient odlepí po 14 dnech od zákroku. 18. den se začíná s masáží jizev, jež vznikly díky operaci. Plná fyzická zátěž je možná po 4 týdnech od operace.