Plastickou operaci očních víček řadíme mezi poměrně časté zákroky, které řeší problémy, jež jsou zapříčiněny zejména stárnutím. Orgány zraku, tedy oči, se nacházejí v lebce na tukových polštářcích. Tyto polštářky disponují jemnými vazivovými pouzdry. Po určitém čase se s přibývajícím věkem lidí začínají tato pouzdra tlačit směrem do podkožních oblastí očních víček, jelikož vazivová pouzdra začínají postrádat svou původní pružnost.
V praxi toto vše znamená, že se lidem začínají tvořit jakési pytlíky tuku zejména pod spodními víčky. Tato situace může vyústit až k tomu, že se lidem špatně přivírají oči a může se jim časem zhoršit zrak. Z estetického hlediska se také nejedná o ideální záležitost. Pokud člověk zestárne a ony pytlíky se mu v oblasti víček utvoří, stává se také unavenějším a oči mu mnohem častěji slzí. U horních víček je situace poněkud jiná, jelikož na nich vznikají spíše nadbytky kůže, které jsou velmi náchylné k otokům. Ty přicházejí zejména s průběhem jiných onemocnění typu onemocnění ledvin, štítné žlázy a nebo pouze nějakých alergických reakcích.
Zejména u dolních víček je třeba si dávat pozor na jednotlivé otoky. Pokud se začnou objevovat pravidelně, tak rozhodně operaci neodkládejte. Změny očních víček jsou velmi pozvolné, ale pokud zaspíte, rozhodně již operace nemusí být tak efektivní, jako když jdete čas. Když se zachytí ony otoky zavčasu, kůže pod spodními víčky zůstane stále pružná a v podstatě k žádným změnám k horšímu nedochází. Plastické operace očních víček se provádějí nejčastěji u pacientů ve věku v rozmezí od 40 do 50 let a může probíhat prakticky dvojím způsobem.
Tím prvním a mnohem šetrnějším je laserová operace. Nejmodernější laserová technologie je již schopna plně nahradit skalpel v rukou operatéra. Plastické operace víček se praktikují u obou víček zároveň a zákrok se provádí ambulantní metodou, takže po operaci odchází pacient domů. Na operaci je třeba si s sebou vzít sluneční brýle, které pomohou k takzvané analgosedaci, tedy řízenému spánku. Díky zákroku laserem je odstraněna přebytečná kůže jak z oblasti horního, tak i dolního víčka. Řez se provádí prostřednictvím laserového skalpelu do sliznice dolního spojivkového vaku.
Délka řezu činí zhruba 20 milimetrů. Tímto poměrně šetrným řezem se projde až k samotným tukovým tělískům. Vaky jsou následně postupně odstraněny. Díky velmi šetrné technologii vám budou mimo jiné vyhlazeny také vrásky, které se nacházejí v oblasti víček nebudete muset jít na šití. Jizva po laserové operaci je téměř neviditelná. Po jistou dobu bude na místě samotného řezu vidět mírné zarudnutí kůže, ale to za krátký čas zmizí a vaše oči opět dostanou mladistvý vzhled.
Plastika víček může být pochopitelně vykonána i klasickou metodou. Tuto transkonjunktivální plastiku dolních víček podstupují pacienti v relativně krátké narkóze. Klasická plastická operace víček nepřesahuje délku 30 minut. Narkóza je představována injekcí mezokainu anebo jiné znecitlivující látky. Nevýhodou je hlavně jizva, která pochopitelně po operaci zůstane. Klasickou operací spodního víčka dosáhnete mladistvého vzhledu, jelikož vám budou zároveň vyhlazeny vrásky a vypnuto víčko.
U horního víčka je klasická plastická operace o něco delší a trvá konkrétně 50 minut. Je také nutné znecitlivění a jizva většinou zůstává pod řasami, takže její viditelnost je téměř nulová. Je při ní z drtivé většiny nutná resekce pruhu kůže, který na víčku již nemá co dělat. Pokud operace víček neodstraní všechny nedostatky, tak se dá sáhnout také po botulotoxinových injekcích, které ještě vzhled víček a oblasti očí poupraví.