Hymenoplastika je operace, která mezi ženami dosud není příliš známá a rozšířená. Buď jste tento pojem nikdy neslyšeli a nebo o tomto zákroku máte jen velmi hrubé a nebo zkreslené informace. Pojďme se tedy na tuto vcelku neznámou plastickou operaci podívat trošku podrobněji.
Co je to hymenoplastika
Hymenoplastika nebo-li obnovení panenské blány operativním způsobem. Ženy tento zákrok podstupují z mnoha různých důvodů, ať už náboženských, kulturních a nebo terapeutických – hymenoplastika dokáže přinést psychickou a emocionální úlevu po sexuálním zneužívání nebo traumatu.
Panenská blána je tenká vrstva tkáně, která obklopuje vaginální oblast a má různou tloušťku i tvar. Je umístěna 1-2 cm za poševním vchodem. Může se snadno protrhnout i v mnoha jiných situacích než pouze při pohlavním styku, včetně jízdy na koni nebo gymnastiky.
Operace na obnovení panenské blány je jednoduchý zákrok, který opraví roztrženou nebo vytvoří blánu zcela novou. Takto je ženám umožněno, aby po prvním pohlavním styku po operaci krvácely, jako by to bylo jejich skutečné poprvé.
Druhy hymenoplastiky
V závislosti na tom, v jakém stavu vaše panenská blána je, vám bude proveden určitý druh plastické operace. Většinou se uvadí tři druhy hymenoplastiky.
Základní obnovení panenské blány
Ta je nejjednodušší a provádí se v případě, že máte ještě nějaké zbytky panenské blány, které lze sešít. V závislosti na situaci se provádí buď lokální nebo celková anestezie. Chirurg vám rozpustnými stehy přišije roztržené části zpět k sobě. Celý zákrok trvá přibližně 30 až 40 minut.
All plant
Tato technika je nutná v případě, že zbytky vaší blány nejdou sešít dohromady. V takovém případě musí chirurg do pochvy vložit speciální „protrhávací” biomateriál, který bude fungovat jako panenská blána. Tento druh hymenoplastiky se provádí v lokální anestezii a trvá asi dvě hodiny.
Rekonstrukce panenské blány
Při technice rekonstrukce chirurg vytvoří novou panenskou blánu pomocí tkáně z poševního hrdla. Po provedení této metody se ovšem musíte zdržet pohlavního styku až po dobu šesti měsíců.
Výhody a nevýhody
Nevýhody byste u této operace hledali jen stěží. Přece jen vám bude bez komplikací a rychle pouze sešita či obnovena panenská blána, kterou můžete znovu protrhnout, kdy jen budete chtít. Mimo to jsou hlavními plusy:
- Žádné známky o provedené operaci nejsou patrné.
- Zákrok obnovuje krvácení při prvním pohlavním styku po operaci.
- Zákrok trvá jen asi hodinu.
- Domů můžete odejít pár hodin po operaci, není třeba být hospitalizována.
Pokud se nějaké komplikace po operaci vyskytnou, může za to většinou nedostatečná hygiena. Patří mezi ně:
- Občasná bolest a svědění.
- Abnormální krvácení.
- Žlutozelený vaginální výtok.
- Infekce.
Těmto bodům se ale můžete snadno vyhnout správnou pooperační péčí a, jak již bylo zmíněno, dostatečnou hygienou.
Pro koho je zákrok nevhodný
Jako u všech operací je třeba být v dobrém fyzickém i psychickém stavu. Zákrok je dále nevhodný pro ženy, které:
- Mají pod 18 let.
- Již porodily.
- Mají nějaké chronické onemocnění.
- Trpí cukrovkou.
- Mají právě menstruaci.
- Jsou silnými kuřačkami.
Jinak ji může absolvovat kterákoliv žena s realistickými očekáváními.
Pooperační hojení
Při standardním průběhu operace je možné odejít do domácího léčení už 2-4 hodiny po zákroku. Cca týden poté byste neměla mít žádnou větší fyzickou námahu a ani pohlavní styk. Ten se doporučuje 4-6 týdnů po operaci.
Pár týdnů bude viditelný mírný otok a modřiny, ale je to zcela běžné. Také pooperační bolest bude jen velmi minimální. Od svého lékaře dostanete k užívání léky na bolest a antibiotika.
Je také záhodno dodržovat dostatečnou a správnou hygienu. Například byste měla oplachovat hráz formou osprchování a nebo ji jemně omývat mýdlem a vodou.
Aby se zabránilo předčasnému protržení vaší nové panenské blány, nesmíte do vašeho vaginálního otvoru několik týdnů nic zavádět, včetně tamponů. Taktéž se vyvarujte nošení těsného spodního prádla a zvedání těžkých břemen.