Téměř všichni lidé mají nějaké drobné kožní problémy typu jizev, jizviček a nebo rozličných kožních výrůstků. Ve většině případů tyto jizvičky či výrůstky nevadí, jsou-li schovány na místech, která lidé nevystavují. Když se ale nacházejí tyto kožní abnormality na místech, která jsou dennodenně vystavována zraku ostatních lidí, tak nastává problém. Mnozí sice upřednostňují přírodní vzhled, ale některé výrůstky opravdu oblast obličeje hyzdí.
Naštěstí moderní doba již dávno pokročila a jizvy stejně jako kožní výrůstky lze operovat. Metod operace jizev a kožních výrostků je hned několik, nicméně mezi dva základní postupy řadíme ten klasický, který se provádí řezem skalpelem a moderní laserovou operaci. Ta se hodí zejména i jizev, které lze pomocí laseru velmi dobře zahladit tak, že je operovaná místa pouhým okem mnohdy nenajdeme.
Laserová operace začíná nad méně šetrnou operací klasickou převažovat. Využívá se k ní služeb erbiového laseru. Tento přístroj je velmi efektivní a lze jej použít prakticky na všechny části těla. Před samotným zákrokem se musí pacient poradit nejdříve s kožním lékařem, který zhodnotí stav pokožky a následně poukáže na to, jestli je místo k operaci vhodné, a nebo nikoliv. Je-li třeba odstranit mateřské znaménko, musíte podstoupit opravdu důkladná vyšetření, která diagnostikují původ znaménka. Větší útvary mnohdy nelze odstranit najednou, a tak je potřeba počítat s několika dalšími návštěvami lékaře.
Anestezie u laserového zákroku spočívá v nanesení lokálního znecitlivění. Po jeho nanesení má pacient pocit mírného pálení. U zákroků rozsáhlejšího charakteru je nutné vpravit přímo do operovaného místa anestetickou mast a nebo znecitlivující látku. Určitě si dejte pozor na to, jestli trpíte alergií na látky typu mezocainu, lidocainu a dalších látek. Mnohdy se také u laserové operace nepoužívá znecitlivění vůbec. U klasických zákroků se využívá lokálního anestetika za každé situace. Po ošetření laserem bude na inkriminovaném místě menší rána, která se nápadně podobá obyčejné odřenině.
Když se tato ranka bude hojit, tak vznikne menší strup, jenž se později odloupne. V některých případech se operované místo pokrývá náplastí. Ta zamezí vstupu jakýchkoli nečistot. Odstraňuje se druhý až třetí den po výkonu. Mnohdy se ale postižené místo nekryje, jelikož rána lépe schne. Bez krytí zůstávají ranky po menších zákrocích. Nutností je chránit místo před slunečním žárem. Doporučován je krém s poměrně vysokým ochranným faktorem. Jiná opatření nejsou nezbytná.
Jestliže se projeví jakékoli bolesti, tak určitě vyhledejte svého ošetřujícího lékaře. Výsledky zákroku půjde vidět v plné míře až po uplynutí 3 až 4 týdnů po jeho uskutečnění. Právě po této době zmizí stroupky a všechna zarudnutí a nesrovnalosti související se zákrokem. Pokud nebude výsledek uspokojivý, tak je nutné absolvovat celý proces laserové terapie znovu. U klasické operace skalpelem je výsledek odstraňovaní různých nerovností zaručen. Chirurgická operace jizev a nebo kožních výrůstků pochopitelně také zanechá na vašem těle mnohem větší stopy. Místo operace je uzavřeno stehy a ty jsou přelepeny náplastí. Po určité době se náplast sejme a rána se nechá vyschnout, přičemž stehy v ní zůstávají. Pokud se operace odehrávala v oblasti obličeje, jsou stehy vytaženy 10. den po jejím uskutečnění. U ostatních částí těla zůstávají v ráně po dobu třech týdnů. Stehy pochopitelně většinou odstraní lékař. Nemohou-li ale pacienti přijít do ordinace, není problém, aby si je vytáhli i sami.