Tvar krku je pro mnohé lidí velmi důležitý a popravdě řečeno krk některých jedinců doslova vyžaduje proměnu. Vzhled krku je ovlivňován nejvíce vztahem třech typů tkání. Jsou jimi tkáň svalová, tuková a kožní. Velmi důležitým se jeví sval zvaný platysma, jenž leží mezi kůží a podkožím. Tento sval má plochý tvar a vzhledem připomíná ploténku. Právě tvar platysmy absolutně nejvíce ovlivňuje rozpětí úhlu, který svírá brada a krk. V místě ležícím mezi vrstvou svalů a platysmatem se nachází dobře ohraničený tukový polštářek. Právě ten bývá většinou příčinou různých deformací krku.
V podkoží se většinou nachází ještě další tukový polštář. Právě ten vyplňuje plochu mezi platysmatem a spodní vrstvou kůže. Velmi často je operace jediným řešením deformací krku. Kůže na něm je důsledkem stárnutí člověka. Kůže jednoduše v souvislosti se stárnutím ztrácí svou přirozenou elasticitu a ochabuje. Díky gravitaci poté poklesává a vzhled krku není poté nikterak lákavý. Kožní nadbytky nejsou na pohled příjemné a tvoří se také hluboké vrásky.
Deformovanost krku z kosmetického hlediska může být různorodá a existuje hned několik operačních postupů, díky kterým lze krku navrátit jeho původní tvar. Při jmenování jednotlivých možností plastických operací krku rozhodně nesmíme vynechat lifting krku, změnu tvaru brady a nebo její zvetšení či zmenšení. Často si pacienti také přejí celkový rekonstrukční zákrok, který se týká jak krční, tak i bradové části obličeje.
Absolutně nejčastějším zákrokem bývá úprava úhlu, který svírá brada a krk. Tento přirozený úhel se napravuje řezem o délce 5 centimetrů, který vede operatér rýhou pod bradou. Dochází k odstranění velkého přebytečného tukového polštáře. Ve spodu se nachází kůže platysmatu. Pokud bude třeba, tak musí být nutně rozpolcen i sval platysmatu. Právě v platysmatu se mnohdy nachází ještě druhý tukový polštář, který je nutno v určitých případech odstranit. Platysma se po dokončení zákroku zašije. Pokud se jedná o velmi rozsáhlou operaci krku, tak je třeba provést oba dva zmiňované zákroky najednou.
Moderní trendy v operacích krku velí pro metodu endoskopickou, která je mnohem šetrnější k lidskému organismu než operace klasická. Endoskopie se v posledních letech stala naprosto nedílnou součástí také plastické chirurgie. Endoskopická operace zahrnuje celkem šest otvorů, pomocí nichž se operující lékař dostává pod kůži. Za její pomoci lze velmi dobře odebrat veškerý přebytečný tuk z krční oblasti. Svalovina, která ochabne díky odebrání tuku, se poté sešije několika stehy. Ty ji zpevní tak, že později nepůjde poznat, že byl člověk kdy operován. Díky sešití je také poopraven přirozený úhel mezi bradou a krkem.
Pokud se rozhodnete pro neck-lifting, jenž bude doplněn o endoskopický zákrok, budete muset být hospitalizováni. To, jestli bude operace úspěšná, velmi záleží také na správném stanovení léčebného postupu. Mnohdy je velmi složité určit, jestli se pro operaci více hodí klasická metoda a nebo endoskopie. Není problém ani zvolení metody kombinované, která nabízí velké možnosti.
Určitě se nesmí podcenit zejména pooperační péče. Po samotném zákroku je pacient opatřen obvazem, který obepíná celou oblast hlavy. Často se také používá také masky z elastického materiálu, který bývá přikládán na ránu. Kompresní obvaz se odkládá zpravidla po deseti dnech. Po tuto dobu se bude kůže schopna zhojit i v oblasti spodiny. Je nutné dodržovat režim klidu. Jestliže nepracujete fyzicky, tak můžete jít do zaměstnání již 5 dní po zákroku. Na hlavě musí zůstat kompresní obvaz, ale krk již může zůstat odkrytý. Stehy není třeba odstraňovat, jelikož jsou samovstřebávací.