Plazmalifting představuje stále populárnější způsob ošetření vrásek a ochablé pokožky bez chirurgického zákroku, přípravků na uvolnění svalů nebo výplní. Během něj dochází k okamžitému zpevnění a vyhlazení nerovných povrchů. Pojďme se tedy na tuto revoluční metodu podívat blíže.
Plazmaterapie
Plazmalifting nebo-li plazmaterapie je terapie, která spočívá v aplikaci plazmy, krevních destiček a kyseliny hyaluronové do pokožky. Omlazující koktejl je vyroben z vlastní krve klienta. Tento koktejl umožňuje revitalizovat nejen kůži a podkožní oblast, ale také klouby. Největší výhodou plazmaliftingu je možnost jeho provádění po celý rok i v létě a jeho téměř okamžitý účinek.
Hlavními cíli ošetření je buněčná regenerace, dlouhodobá tvorba kolagenu, stimulace fibroblastů ve středních a hlubších vrstvách kůže. V ošetřovaných oblastech se plazma pomalu vstřebává do pokožky a vytváří prostředí pro pevnější a odolnější pokožku a zdravější vzhled.
Co je krevní plazma?
Krevní plazma je čirá tekutina, která se nachází v naší krvi. Plují v ní veškerá krevní tělíska, tedy červené a bílé krvinky a také krevní destičky. Plazma obsahuje tzv. růstové faktory, které jsou právě pro plazmaterapii velmi důležité. Jsou schopny nastartovat aktivitu buněk a donutit je ke tvorbě kolagenu. Zároveň mají schopnost opravit starší buňky a donutit je ke množení.
Výhody a nevýhody
Omlazení vaší vlastní krevní plazmou je metodou velmi revoluční a účinnou. Je plná výhod a přináší jen málo nevýhod. Jedná se totiž o tělu zcela přirozený proces, který kopíruje procesy hojení těla samotného.
Mezi další hlavní plusy plazmaterapie patří:
- Jedná se o ambulantní metodu. Není nutná hospitalizace.
- Celý zákrok netrvá více než hodinu.
- Zákrok je zcela bezbolestný.
- Nehrozí alergická reakce.
- Zcela bez rizika.
- Okamžitý účinek.
Viditelné nevýhody tato metoda nemá žádné. Jedná se o zázrak bez negativních účinků. Samozřejmě se může stát, že se u několika málo lidí objeví pár překážek, které tento zákrok znepříjemní. To se ovšem stává pouze v minimálním množství případů. Pokud se pro plazmalifting rozhodnete, poraďte se o tom se svým lékařem, který dobře zná váš zdravotní stav.
Pro koho je zákrok nevhodný
Budete se divit, ale neexistuje něco jako nevhodný kandidát na tento zákrok. Jelikož jde o tělu přirozený proces a vše, s čím se pracuje je pouze a jen vaše vlastní krevní plazma, můžete být prakticky v jakémkoliv věku i zdravotním stavu. Existuje ale pár doporučení.
- Je vhodné být ve věku 40+, ale není to podmínkou.
- Na krevní skupině sice nezáleží, ale pokud máte málo krevních destiček, stále můžete omlazení krevní plazmou podstoupit, jen se před tím musíte poradit se svým lékařem.
Pro podstoupení plazmaterapie není třeba dobrý zdravotní stav. Čím lepší ovšem je, tím je metoda účinnější. Například lidé, kteří kouří, mají cukrovku nebo jiná chronická onemocnění, jako je onemocnění štítné žlázy nebo kardiorespirační onemocnění, budou méně pravděpodobně na terapii reagovat.
Pokud máte následující potíže, jako pacienta vás to sice nevylučuje, ale vy sami byste měli zákrok vážně přehodnotit:
- Metastazující rakovina.
- Nízký počet krevních destiček.
- Infekce krve.
Jak zákrok probíhá
Jako první vám bude nanesen znecitlivující krém. Pokud vám bude aplikovaná plazma bez kyseliny hyaluronové, vpichuje se tenkou jehlou drobnými body do kůže. Pokud máte plazmu včetně kyseliny, bude vám látka vstříknuta kanylou.
Minimálně 2-3 dny po zákroku nechoďte na slunce, vyhněte se extrémním teplotám a chladu a nepodstupujte laserové či peelingové ošetření pleti. Omezte saunu a plavání. Pravidelně přikládejte chladivé hydratační masky.
Zákrok je vhodné opakovat zhruba po půl roce. Pokud však trpíte alopecií, často vám padají vlasy, máte hluboké vrásky, suchou pleť či rozsáhlé akné, terapii opakujte po 2-3 měsících. Dojde k výraznému zlepšení těchto neduhů.