Vaginoplastika se často plete s labioplastikou, jen pro pořádek, labioplastika = zmenšení stydkých pysků, vaginoplastika = zúžení poševního vchodu. V průběhu operace se chirurgicky navrací pochva do původního tvaru trubice. Vaginoplastika může pacientce zvednout sebevědomí nebo jí dopomoct k lepšímu sexuálnímu životu.
Důvody této operace mohou být různé. Obvykle se to týká žen po porodu, kdy tvar pochvy a jejího okolí drasticky změní tvar. Ženy se k vaginoplastice uchylují jak z důvodu zhoršení kvality jejich sexuálního života či nízkého sebevědomí, tak i z důvodu výskytu stresové inkontinence, čili nekontrolovatelnému úniku moči, například při zakašlání či smíchu.
Průběh vaginoplastiky
Vaginoplastika probíhá zpravidla pod celkovou anestezií, proto se před samotnou operací pacientka musí podrobit předoperačnímu vyšetření. Operace trvá v průměru hodinu a je spojená s jedním až dvěma dny hospitalizace. Nemusíte mít obavy ani z vyndavání stehů, obvykle se používají stehy vstřebatelné. Zákrok je bohužel spojen s poměrně nepříjemnou bolestí, proto se bezprostředně po operaci pacientce aplikují analgetika a z těchto důvodů nesmí místo operace opouštět sama či dokonce usednout za volant.
Rekonvalescence a pooperační péče
Rekonvalescence po vaginoplastice je zhruba 6 týdnů. Do té doby je nutná zvýšená hygiena vlažnou vodou a samozřejmostí je také vyvarovat se pohlavního styku. V rámci terapie se doporučuje po šesti týdnech rekonvalescence praktikování cviků na zpevnění pánevního dna.
Rizika operace nejsou velká. V případě dobré hygienické pooperační péče je riziko infekcí či zánětů minimální. Mluví se o vlivu vaginoplastiky na sexuální prožitek i v negativním smyslu slova, může dojít ke ztrátě citlivosti či schopnosti dosáhnout orgasmu, ale takových případů je minimum.