Oblast prsních dvorců je pro ženu velmi důležitá jak z hlediska estetického, tak také pochopitelně z hlediska funkčního. Prsní dvorec představuje kruhovou oblast, která se nachází v okolí bradavky na prsu. Celý prsní dvorec má nápadně jinou barvu oproti ostatní kůži. Toto místo slouží u žen jako plocha, pod níž se schovávají vývody mléčných žláz sloužících ke kojení novorozenců. Každý z prsních dvorců obsahuje těchto zakončení zhruba 15 až 20. Díky mléčným žlázám má právě prsní dvorec nápadnou barvu. Ta je většinou hnědá, ale najdeme i různé odstíny této barvy mnohdy až do růžova.
Operace prsních dvorců se provádí pouze za účelem jejich zmenšení, lépe řečeno plochy, kterou tyto dvorce pokrývají. Zvětšení prsních dvorců se neoperuje. Samotná operace spočívá v obříznutí přebytečné kůže dvorce. Operace se provádí klasickou metodou pomocí skalpelu. Dochází k tomu, že operatér vede několik řezných ran právě v oblasti prsních dvorců. Dvorec pak zmenšuje po jeho obvodu. Jizva po operaci zůstává právě po obvodu dvorce. Operace se vykonává při celkové narkóze. I díky tomu a závažnosti celého zákroku zůstává pacient jeden den hospitalizován.
Při tomto zákroku je také velmi důležitá pooperační péče. Na samotné ráně je přilepena po 14 dnů náplast, která musí místo krýt před nečistotami, které by mohly způsobit zanesení infekce. Přes náplast je ještě navíc natažena sterilní gáza. Ránu je potřeba udržovat v naprosto sterilním prostředí. Proto si pacient každý druhý den sundá gázu a náplast a ošetří pomocí desinfekčního roztoku, který na ni nanese, aniž by ji musel sundávat. Po tomto ošetření opět na ránu přiloží gázu. Pozor je nutné si dát zejména na kontakt postiženého místa s vodou. Rozhodně inkriminovaná místa nenamáčejte minimálně po dobu 14 dnů.
Dva týdny po samotné operaci lékař sundá z rány jak náplast, tak také gázu. Jestliže se pacienti nebudou moci dostavit na převaz, mohou si gázu a náplast odlepit z rány opatrně i sami. Stehy, jimiž je operované místo sešito, jsou povětšinou samovstřebávací, tak že není třeba s nimi chodit k lékaři, aby je odstranil. Po sundání veškerého krytí by se měly prsy pořádně osprchovat, aby se z nich smyly veškeré zbytky náplasti a gázy. Pak je třeba začít s tlakovou masáží operovaných prsou, tedy respektive jizev, jež díky operaci vznikly. Tlakem prstu musíte na jizvu působit po dobu 30 vteřin. Pak se přesunete k masírování jiných jizev.
Rekonvalescence po zmenšení plochy prsních dvorců operativní metodou není nikterak dlouhá. Pokud pracujete v kanceláři, tak se do zaměstnání můžete vrátit již 4 den od operace. Plnou fyzickou zátěž si budete moci dovolit po třech týdnech od data, kdy byl zákrok proveden.
Komplikace, jež mohou nastat po operaci, se dělí na dvě kategorie. Tou první jsou komplikace nespecifické. Ty se mohou jednoduše objevit po jakékoli operaci. Jedná se z drtivé většiny a krvácení z rány a nebo také o různé záněty, které vznikají přítomností nečistot a nesterilním prostředím. Existuje zde i možná pravděpodobnost výskytu krevních sraženin. Tuto možnost lze potlačit pohybem po místnosti anebo také léky na srážlivost krve.
Specifické problémy, které se mohou vyskytnout v souvislosti s touto operací, jsou například odumření bradavky a dvorce a nebo změna pigmentace bradavek, anebo okolí. Nepříjemná je také bezesporu pooperační asymetrie. Může také dojít ke změně kůže v oblasti, která byla operovaná. Jizvy ale po určité době a rozmasírování změknou. Pozor by si na operaci tohoto typu měli dát lidé se zvýšeným rizikem tvorby koloidních jizev. Při zmenšení prsou může dojít také k narušení mlékovodu, což je velmi nepříjemná komplikace u žen, které pomýšlejí na to mít v budoucnu dítě. V operovaných místech existuje také riziko vzniku cyst.